Miami Alım Satım İşlemleri

Miami Alım Satım İşlemleri


Sizin için ideal mülkü seçtikten sonra, satın alma süreci aşağıdaki aşamaları takip ederek gerçekleşir:

 • Satın almada anlaşıldıktan sonra iki taraf arasında Satış Sözleşmesi imzalanır. Bu, yasal olarak bağlayıcı olan jenerik bir doküman olup Florida Eyaleti yetkilileri tarafından onaylanır. Sözleşmeye alıcının kimlik fotokopisi eklenir. (Bu eğer gerekirse daha sonra iletilebilir.) Alıcının Tam İsmi, Adresi, Telefon Numarası ve E-posta Adresi gereklidir.
 • Alıcıya sözleşmenin bir kopyası iletilir ve sözleşmenin aslı Fedex ile Satıcıya gönderilir.
 • Kontratın imzalanmasından sonra, 24-48 saat içinde Depozitonun ödenmesi gerekir. Depozito güvenli bir şekilde tutulabilmesi için üçüncü şahıslara ait bağımsız bir sigorta kurumuna banka  havalesi ile aktarılabilir.
 • Depozitonun alınmasını takriben 1-2 iş günü içerisinde Alıcıya depozitonun alındığını kanıtlayan bir makbuz onay maili ile
  gönderilir. Resmi makbuz ise banka havalesinin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak 5-10 iş günü içerisinde iletilir.
 • Satış sözleşmesinin imzalanmasından 15 gün sonra ve depozitonun tamamının alınmasının ardından Satıcı, Alıcıya gelecek ödemeleri ve tarihleri de içeren ve iki tarafın da yükümlülüklerini Bölgesine getirdiği tamamlanmış sözleşmeyi gönderir. Gelecek tüm ödemeler aynı bağımsız kuruma gönderilir ve ödemelerin her birinin alınmasını takriben iki hafta içinde Satıcıdan Alıcıya gönderilmek üzere resmi bir makbuz hazırlanır. Kapatma ve Tapu Senedi devir teslim işlemleri son ödemenin gerçekleşmesinin ardından tamamlanır. Tapunun yasal devir teslim işlemleri Florida Eyaleti’nde Avukatın ofisinde gerçekleştirilir. Alıcı için bir kopya hazırlanır ve tapunun aslı birkaç hafta içinde hazırlanıp alıcıya gönderilir.

Diğer Bilgiler:
Miami’de mülk satın almak için alıcının orada olması gerekmez. Tüm prosedürler Türkiye’den yürütülebilir ve yasal dokümanlar
güvenle Fedex tarafından iletilebilir.
Vekaletname gerekli belgeler arasında değildir fakat arzu edilirse Türkiye’deki Amerikan Elçiliği tarafından hazırlanabilir. Florida
eyaletinde bağımsız bir avukatın kullanılması tavsiye edilir. (Bu durumda alıcıya ekstra maliyetler çıkmış olur.)
Alıcı eğer bağımsız bir Avukatın yasal dokümanları değerlendirmesini ve kontrol etmesini isterse, Florida yerel yasaları üzerinde
bilgili bir avukatın tercih edilmesi gerekir. (Alıcı tarafından ödenecek ücret en fazla yaklaşık 1,000 USD).

 

ŞİRKET TARAFINDAN SATIN ALMA:

 • Eğer satın alma işlemi bir şirket adına yapılıyorsa, tüm yasal tarafların tescillenmiş yetkileri gereklidir. Şirket dokümanları ve tüm
  ortakların imzaları gerekmektedir.
 • Florida eyaletinde emlak satın almak için yaklaşık 1,200 USD ücret ödeyerek bir limited şirket (LLC) kurulabilir. Bu süreç
  yaklaşık 5 gün sürmekte ve 2-3 hafta içinde vergi numarası atanmaktadır.
 • Yıllık Muhasebe giderleri yaklaşık 600 USD civarındadır. Aynı şirket adı altında 3 veya daha fazla mülk satın alınması halinde yıllık muhasebe masrafları 800-900 USD olarak gerçekleşir.
  Şirket satın alımının avantajlarının içinde sigorta iddiaları üzerinde sınırlı sorumluluk yer alır. Daha düşük vergi oranından zorumludur ve daha yüksek giderlere izin verilir.
 • Dezavantaj ise şirkete ait mülklerde sizin ikamet etmenize izin verilmez.

SATIN ALMA İŞLEMİNE DAHİL GİDERLER:
İnşaat öncesi ve satış öncesine dahil giderler birbirine benzemektedir.
Satın alma fiyatının %1.75%’i. Bu miktar Alıcı Vergisi, Pul Masrafı ve Noter ücretini içerir.
Kapatma işlemi sırasında geri dönüşü olmayan ve 2 aylık Bakım Ücreti (Aidat) tutarında bir ücret alınır.
Notes:
There is no fee to be paid to the Broker from the purchaser, the seller incurs this cost.
VAT is also not payable on purchases in Miami.

Mülkün net satın alma fiyatı $350,000 $450,000 $750,000 $1,000,000 $2,000,000
Kapatma Ücreti: Satın alma fiyatının %1.75’i. Yasal
giderler, Vergiler, Vekaletname ve Noter ücretleri
$6,125 $7,875 $13,125 $17,500 $35,000
Bakım ücreti: İadesiz 2 Aylık Bakım Ücreti. Kapatma
esnasına gereken ödeme. (SQF başına 64 Cent üzerinden,
ortalama daire büyüklüğüne göre hesaplanır.)
$1,280  $1,460  $2,000 $2,300 $3,000
Toplam ekstra maliyetler $7.405 $9,335 $15,125 $19,800 $38,000
Satış fiyatına ek yüzde ücretler 2.12% 2.07% 2.02% 1.98% 1.90%

ELEKTRİK SU GAZ BAĞLANTILARI:
Satıcı, satış işlemi tamamlandığında ve mülke ait son tapu senedi alındığında, Alıcının detaylarını Su ve Elektrik şirketlerine kayıt ettirir. Alıcıya ait tek seferlik bir kayıt ücreti uygulanabilir.
AYLIK DEVAM EDEN MALİYETLER:
Yıllık Emlak Vergisi satın alma ücretinin %1.8’i olarak her yıl ödenir. Kayıt tapu devir teslim işlemleri esnasında otomatik olarak yapılır ve ödemeler her yıl Ekim – Aralık ayları arasında yapılmak zorundadır. Mülkte 6 aydan fazla süredir oturuluyor ise vergi oranı %1.7’ye düşer. Yaklaşık olarak aylık 50-75 USD seviyesindedir. Bakım ücretleri aylık olarak alınır. Yaklaşık olarak aylık 640- 1,500 USD seviyesindedir.

Elektrik tüketimi bakım ücretine (aidat) dahil değilse kullanıma göre belirlenir. Yaklaşık olarak aylık 55-150 USD seviyesindedir.

Ev Sigortası değişken maliyette olup mülkün değeri, içindekiler  ve mülkün büyüklüğüne bağlıdır. Yaklaşık olarak aylık 65-125 USD seviyesindedir.

KİRALAMA VE VERGİ MEVZUATI:
Miami’deki mülkünüzü kiraya verirken Gelir Vergisi mülkün sahipliğinin bağlı olduğu ülkede geçerli olacaktır, yani Amerika. İzin verilen yıllık giderler satın alma değerinin %3’ü artı gerçek giderlerdir, örneğin Yönetim ücretleri, Bakım ve Aidat, Sigorta ve Yenileme ücretleri. İzin verilen giderler düşüldükten sonra %15- 20 oranındaki verginin ödeme zamanı gelir.
SERMAYE KAZANCI VERGİSİ:
Oturma İzni Olmayanlar (Amerika vatandaşı olmayan veya Green Card sahibi olmayan kişiler) Satın alma tarihine bağlı olmaksızın Sermaye Kazancı Vergisi tüm mülk satımlarında geçerlidir.  Satış fiyatı ve satın alma fiyatı arasındaki fark ile hesaplanır, ve mülk üzerindeki gerçek yenileme maliyetleri DÜŞÜLÜR. Vergi oranı %10-15 arasında hesaplanmıştır. Oturma izni veya Green Card sahipleri Önceki 5 yıllık periyot içerisinde, eğer mülk üzerindeki oturma  süresi 3 yıllık bir periyottan uzunsa Sermaye Kazancı Vergisi uygulanmaz. Lütfen bu maliyetlerin tahmini olduğunu ve değişime açık olduklarını dikkate alınız.

Bu doküman 23 Şubat 2016 tarihinde revize edilmiştir.